Živé ploty
Pro Vaši zahradu vybereme vhodné druhy dřevin s ohledem na dané stanovištní podmínky a podle Vašich požadavků navrhneme a vysadíme živý plot.
Živé ploty lze považovat za přirozenou součást okrasných zahrad. Kromě svojí okrasné funkce vytvářejí pohledovou clonu, zajišťují klidné, dekorativní pozadí trvalkovým záhonům a chrání celou zahradu před hlukem, větrem i prachem. Pomocí živých plotů můžeme vytvářet příjemná odpočinková zákoutí, pomohou nám rozdělit zahradní prostor, či skrýt nepěkná místa, můžeme je použít pro přistínění, v sousedství městských zdí vnesou do zahrady kus živé přírody….Jestliže mají živé ploty v zahradním prostoru plnit naše očekávání, vyžadují kvalitní založení. Správně založené volně rostoucí ploty jsou na údržbu nenáročné, poněkud více práce vyžadují stříhané živé ploty.
Živé ploty můžeme rozdělit z hlediska použitých rostlin na stálezelené nebo opadavé, jehličnaté nebo listnaté, stejnorodé nebo smíšené. Stálezelené ploty jsou sice celoročně neprůhledné, ale protože nezrcadlí střídání ročních období, mohou působit monotónně, možná až smutně. Opadavé živé ploty mají většinou světlejší olistění, působí v zahradě veseleji, v zimě však neposkytují plnou pohledovou ochranu. Zajímavým kompromisem mezi oběma skupinami jsou živé ploty z habru, který jako jeden z mála listnáčů na podzim neopadává, jen změní barvu listů a plní proto funkci pohledové clony i v zimě (viz níže). Optimální dobou výsadby živých plotů je u prostokořenné sadby březen nebo duben, u hrnkovaných téměř celá vegetační sezona.
Vícedruhové živé ploty
Nejpřirozeněji působí živé ploty volně rostoucí, které se zakládají jako jednořadé i víceřadé výsadby okrasných keřů . Na pěstování jsou nenáročné, ale v porovnání s tvarovanými ploty mají větší prostorové nároky, nejen na šířku, ale také na výšku. Správným výběrem vhodných druhů dřevin můžeme založit celoročně působivé porosty, zajímavé barevnými listy, květenstvím, okrasnými plody, podzimním vybarvením listů a v zimním období působivou barevností dřeva.
Živý plot v barvách duhy
Vhodnou kombinací okrasných dřevin s různě barevnými listy lze dosáhnout zajímavých efektů. Lze kombinovat červenolisté, žlutolisté či panašované (např. bílo-zelené, žluto-zelené) dřeviny, které jsou listem okrasné po celou vegetační sezonu, s krátkodobějšími efekty květů jiných dřevin, např. od jara žlutý dřín, červený kdoulovec, fialový šeřík, bílý tavolník, temně růžová meruzalka, nezapomeneme ani na keře s příjemnou vůní, které vysazujeme do blízkosti odpočívadel, teras, apod., nebo na keře s okrasnými plody.
Živý plot čtyř ročních období
Smíšený, volně rostoucí živý plot naplní Vaše představy o zahradě krásné po celý rok. Již koncem zimy rozkvétají květy kaliny vonné (Viburnum farreri) a vilínu (Hammamelis). Myrobalán (Prunus cerasifera) ozdobí na jaře živý plot obláčky růžových květů, pokračuje záplava žlutých květů zlatice (Forsythia), bílého či růžového pustorylu (Deutzia), růžové či červené vajgélie (Weigelia). V létě pak dlouho a bohatě bíle, růžově či modře kvetou komule (Buddleia davidii), zahradní ibišek (Hibiscus syriacus) prodlouží období květu až do podzimu….
Jednodruhové živé ploty z listnáčů
Habr (Carpinus) jeden z nejpřizpůsobivějších druhů pro živé ploty. Jeho listy na podzim zazáří žlutou barvou, pak ale neopadávají
a zůstávají na větvích až do jara. Plní tedy svou krycí funkci i v zimě. Habr se vyznačuje vysokou regenerační schopností a celkovou odolností, je odolný vůči mrazu i letnímu horku. V prvním roce po výsadbě zakořeňuje a nadzemní část roste jen velmi málo, později přirůstá velmi dobře. Ve stříhaném plotu výška 1-3 m.
Buk (Fagus) ideální rostlina pro živý plot na stinnějších místech. Vyžaduje živné, kypré půdy, nesnáší půdy kyselé a přemokřené. Často se používá červenolistá forma Fagus sylvatica 'Purpurea'. Část listů zůstává na větvích až do jara. Ve stříhaném plotu optimální výška 2-3 m.
Dřišťál (Berberis) tento rod obsahuje velké množství druhů a odrůd, z nichž některé patří do skupiny stálezelených dřevin. Nejvhodnějším opadavým druhem je dřišťál Thunbergův. Jeho červenolisté odrůdy jsou zbarveny po celé vegetační období, v zimě má hezké červené plody. Potřebuje dostatek slunce až slabý polostín a běžné zahradní podmínky, snáší sucho. Výška živého plotu 0,5-3m.
Zimostráz (Buxus) stálezelený keř vhodný pro vytvoření nízkých lemů i vyšších zelených plotů. Je to vápnomilná rostlina, vyžadující vlhké a živné půdy. Dobře poroste ve stínu i v polostínu, při optimální vlhkosti půdy i vzduchu bude prosperovat i na přímém slunci. Nejčastější použití pro ploty výšek 0,5-2 m.
Ptačí zob (Ligustrum) osvědčená a oblíbená dřevina pro živé ploty. V červnu rozkvétají krémově bílé vonné květy, později dozrávají malé černé plody, které jsou jedovaté. Listy jsou opadavé, nebo poloopadavé. Snáší mráz a dobře roste na suchých až mírně vlhkých slunných až polostinných místech. V teplejších polohách lze použít žlutolistý druh, který po celou dobu vegetace krásně prosvětluje zahradu. Nejčastější použití pro ploty výšek 1-3 m.
Jednodruhové živé ploty z jehličnanů
Tuje (Thuja occidentalis, Thuja plicata) bylo vyšlechtěno mnoho barevných odrůd (různé odstíny zelené a žluté), úzkých či širokých, bohatě rozvětvených,... které vyhovují nejrůznějším rozměrům zahrad. Známá je např. odrůda 'Smaragd', která je živě zelená i v zimě. Tuje vyžadují slunné až polostinné stanoviště a mírně vlhké půdy neutrální nebo zásadité reakce, nesnáší dlouhodobé zamokření ani silné zasolení. Použití pro živé ploty výšek 1-4 m.
Cypřišek (Chamecyparis lawsoniana) je vhodný pro stříhané živé ploty do výšky 3 m. Existuje mnoho odrůd v barevné škále od žluté přes zelenou až po modrošedou. Cypřišek potřebuje hluboké živné půdy s dostatkem vápníku, místo s trvale vyšší vlhkostí vzduchu, nejlépe se jim daří na slunečných nebo polostinných místech ve středních, chráněných polohách. Použití pro živé ploty výšek 1-3 m.
Tis (Taxus) velmi nenáročný druh, rostoucí poměrně pomalu, což ušetří hodně námahy s řezem. Je-li potřeba vytvořit živý plot rychleji, je lepší vysazovat větší rostliny. Dobře roste ve stínu ale v dostatečně vlhké, ne však zamokřené půdě, prosperuje i na slunečném místě. Pro založení živých plotů jsou nejvhodnější Taxus baccata a Taxus x media 'Hicksii'. Všechny zelené části rostliny včetně květů a semen, kromě červeného míšku plodu jsou prudce jedovaté. Nejčastější použití pro ploty výšek 1-3 m.