Záhony pro motýlí křídla

Otakárek fenyklovýSvou zahradu můžete proměnit v letní louku s třepetajícími se křídly motýlů. Stačí vybrat a pěstovat takové rostliny, které na motýly působí jako magnet. Jsou to rostliny s pestrými květy, rostliny příjemně vonné, produkující sladký nektar.
Při tvorbě zahrady je možné rostlinami lákajícími motýly osázet celou zahradu, nebo založit samostatné záhony s jejich vysokou koncentrací. Výsadba by měla vzniknout na slunném teplém místě, které je navíc chráněno před silnými poryvy větru, protože motýli se rádi vyhřívají na sluníčku….
Určité druhy motýlů patří k různému ročnímu období. Třeba na jaře je nejvíce vidět známý citronově žlutý žluťásek řešetlákový, nebo bělásek řeřichový, jehož samečci mají na předních křídlech oranžově zbarvené půlměsíčky. V létě  často přilétne exoticky vypadající otakárek fenyklový,  žlutí či oranžoví žluťásci, různí bělásci, modrásci, perleťovci, hnědásci, okáči, ohniváčci….a samozřejmě babočky. Snad nejčastější je babočka kopřivová a bodláková. Babočka paví oko a babočka admirál nás krásou svých křídel potěší až do pozdního podzimu. Občas lze v pozdně letních podvečerech pozorovat dlouhozobky svízelové, které s elegancí miniaturního kolibříka za letu sají nektar, nejčastěji z kakostů, hvozdíků, plaménků či petůnií.
Motýlí záhon je možné ladit do odstínů jedné barvy, nebo vytvořit pestrou směs barevných tónů. Do výsadby  můžeme zakomponovat dřeviny,  trvalky i letničky.
Hned na jaře přilákáte okřídlené krasavce květy šeříku (Syringa vulgaris, S. microphylla), hlohu (Crataegus monogyna), kaliny vonné (Viburnum farreri), vajgélie (Weigelia florida), nebo ptačího zobu (Ligustrum vulgare), z později kvetoucích dřevin jmenujme alespoň ibišek (Hibiscus syriacus) či růži (Rosa).
Určitě by na vaší zahradě neměla chybět komule (Buddleia davidii), která rozkvétá v létě a je pro motýly opravdu mocným lákadlem. Často poletuje mezi květy jednoho keře najednou i víc než deset motýlů. Bylo vyšlechtěno několik odrůd v barvách od tmavě modré, přes fialovou a světle růžovou, až bílou.
Z trvalek si motýli oblíbili levanduli (Lavandula angustifolia), řebříček (Achillea filipendulina), plamének (Phlox paniculata), rozrazily (Veronica), hvězdnice (Aster), hvozdíky (Dianthus), dále např. bělotrny (Echinops ritro), ale i ostropeřec (Silybum marianum). Populární jsou rovněž štětky (Dipsacus sylvestris), třapatkovky (Echinacea purpurea), omany (Inula ensifolia), pupalky (Oenothera glauca), šanty (Nepeta racemosa), rozchodníky (Sedum telephium),...

Na záhonu s letničkami motýli nepohrdnou afrikány (Tagetes erecta), okrasným tabákem (Nicotiana alata), nestařcem (Ageratum houstonianum), šalvějí (Salvia farinacea) a jiřinkami (Dahlia), v zeleninové zahradě je bude lákat třeba kvetoucí kopr či fenykl.

Velmi efektně vypadají trvalkové výsadby prérijního typu, které při správném založení můžeme nechat po celý rok téměř bez dozoru. Nebude nutné ani odstraňovat suché semeníky, které v zimě vypadají velmi dekorativně. Povrch půdy by měl být zamulčován vysokou vrstvou štěrku či valounků (kačírku), součástí záhonu může být také několik výhřevných kamenů, které po západu slunce uvolňují do okolí příjemné teplo, lákavé pro drobné živočichy. Můžeme přidat zajímavě pokroucený kus trouchnivějícího dřeva, které poskytne útočiště pro další druhy hmyzu, nebo motýlí pítko. Do takového záhonu můžeme namíchat modré květy levandule (Lavandula), ořechokřídlece (Caryopteris), perovskie (Perovskia) rozrazilu (Veronica) s bílými marulky (Calamintha) a třapatkovky (Echinacea) se žlutooranžovou třapatkou (Rudbeckia) a záplevákem (Rudbeckia) či červenou mavuní (Centranthus)...

Další možností je přetvořit celý okrasný trávník, nebo jeho část v květnatou louku. Už nebudete muset sekat trávník každý týden (stačí jen třikrát ročně)...a místo toho můžete odpočívat na louce, kde kolem vás budou poletovat motýli...
Ohniváček černočárný Okáč bojínkový

Všechna foto na této straně ©Josef Martiško