Skalka v Moravském krasu
Cílem této realizace bylo protierozní zabezpečení prudkého východně orientovaného svahu mezi rodinným domem a silnicí a vybudování přístupové cesty k domu, nejlépe bez schodiště, aby bylo možno k domu zajet s dětským kočárkem. Upřednostněno bylo co nejpřírodnější řešení, bez použití betonu či kovových konstrukcí. Po úvodních konzultacích bylo rozhodnuto o vytvoření skalky či trvalkové stepi, kde protierozní funkci bude plnit kořenový systém rostlin spolu s kameny a ostrohranným štěrkem.
Autorem projektu je Bc. Sylva Velcová, vítězná varianta dvou možných řešení (viz níže) byla realizována v průběhu roku 2016.
Celkový pohled na plochu před zahájením prací. Folie i valouny ve spodní části svahu byly odstraněny. Úprava prudkého svahu a uložení prvních 20ti tun nejtěžších kamenů bylo provedeno za použití techniky.
Dalších 10 tun materiálu jsme již pak ukládali ručně. Po zhotovení základní kostry skalky, byla plocha opakovamě chemicky odplevelena. Až po několika měsících bylo možné v září 2016 provést výsadbu a následné zaštěrkování min. 7 cm vrstvou hrubého štěrku. Vysazeno je zde více než 50 druhů suchomilných druhů trvalek s menším podílem skalniček vybraných tak, aby postupně nakvétaly po celou vegetační sezonu. Trvalky jsou doplněny suchomilnými travami (např. Festuca glauca 'Azurit', Festuca mairei, Stipa tenuissima 'Pony Tail',...), drobnými cibulovinami a zakrslými dřevinami (např. kručinka Genista lydia). Na hranicích se sousedními pozemky je vysazeno několik druhů nízkých dřevin.
Jediným možným řešením přístupové cesty bez schodiště bylo její diagonální umístění. Pro vlastní konstrukci cesty bylo použito vrstvení používané u mlatových cest, ale svrchní vrstva je tvořena hrubozrnným štěrkem v kombinaci s plochými kameny, aby nedocházelo ke splavování za deště. Mocnost kamenného podloží pod cestou je 40 cm.
Po vytvoření základní kamenné konstrukce byl na rovinaté části mezi skalkou a domem pokládkou travních koberců založen okrasný trávník. Jeho dominantou je bělokvětý šácholan (Magnolia x loebneri 'Merill' ), kvetoucí v dubnu. Na hranici se sousedním pozemkem je vysazen volně rostoucí živý plot (např. v předjaří kvetoucí kalina Viburnum bodnanthense 'Dawn', nebo velmi vonný Philadelphus virginalis 'Virginal').
Pohled na severní okraj pozemku v blízkosti domu. Z hlavní přístupové cesty odbočuje k brance cestička tvořená kamennými šlapáky. V rohu je vysazena aronie (Aronia prunifolia 'Viking'), jejíž plody jsou jedlé. Po zapojení s ostatními zde vysazenými dřevinami vytvoří volně rostoucí živý plot, opticky oddělující sousední zahradu.